Araştırma ve geliştirme harcamaları (% GSYİH) Kaynak: Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve İstatistik (UNESCO) Kültür Örgütü Enstitüsü.

Araştırma ve geliştirme harcamaları (% GSYİH)


Yayın Tarihi :

Kısa açıklama:

Uzun açıklama: Harcamaları için araştırma ve geliştirme mevcut ve sermaye giderleri (kamu ve özel) yaratıcı çalışmalar sistematik olarak artırmak için bilgi de dahil olmak üzere bilgi, insan, kültür ve toplum, ve kullanımı hakkında bilgi için yeni uygulamalar. Ar-Ge temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri kapsar.

Yorumlar:

Notlar:

Yöntem: Total domestic intramural expenditure on R&D during a given period as a percentage of the GDP (i.e. the sum of gross value added by all resident producers in the economy, including distributive trades and transport, plus any product taxes and minus any subsidies not included in the value of the products). The United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization (UNESCO) Institute for Statistics collects data on researchers, technicians, and expenditure on research and development (R&D) through its biennial R&D survey and from other international partners such as the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), Eurostat, and the Network for Science and Technology Indicators - Ibero-American and Inter-American.

Kaynak: Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve İstatistik (UNESCO) Kültür Örgütü Enstitüsü.

Baz period:

Alakalı Linkler: 0

Üst başlık: , Altyapı, Teknoloji ve